Η επίσκεψη των Πυροσβεστών στο σχολείο μας!

Επισκέφθηκαν το σχολείο μας οι Πυροσβέστες του 7ου Πυροσβεστικού Σταθμού Αθηνών που εδρεύει στην πόλη μας και μας ενημέρωσαν για τους κινδύνους των πυρκαγιών, για τις ενέργειες που πρέπει να κάνουμε αν βρεθούμε υπό την απειλή φωτιάς στο σπίτι ή στο σχολείο και για τον ρόλο της Πυροσβεστικής και το σημαντικό και επικίνδυνο έργο των Πυροσβεστών.
Οι μικροί μαθητές ενθουσιάστηκαν με την επίσκεψη των Πυροσβεστών, τους έκαναν πάρα πολλές ερωτήσεις και για λίγες στιγμές μπήκαν στο ρόλο του πυροσβέστη κάνοντας ρίψεις νερού…στον δρόμο του σχολείου μας!!!

Οι μικροί μαθητές γίνονται Πυροσβέστες!!

Με πολλή χαρά τα παιδιά δέχτηκαν την πρόσκληση των Πυροσβεστών για ξενάγηση των ιδίων και των οικογενειών τους, στον Πυροσβεστικό Σταθμό Σάββατο και Κυριακή.
Η επίσκεψη αυτή αποτέλεσε την αφόρμηση για προβληματισμό γύρω από την ακραία κατάσταση της πυρκαγιάς, τις επιπτώσεις της στο περιβάλλον και τα μέτρα πρόληψης που πρέπει να υιοθετήσουμε μικροί και μεγάλοι για να σώσουμε το περιβάλλον μας, για ένα καλύτερο αύριο στον πλανήτη μας!

Οι εντυπώσεις αποτυπώθηκαν στα έργα μας!!
Ο Πυροσβεστικός Σταθμός με το οικοδομικό υλικό!